Haber

Kılıçdaroğlu hakkında bomba iddia: Başkanlığı düştü

CHP eski Genel Sekreteri Sav’ın “27 Temmuz’da görev süresi sona eriyor. Parti hukuken kendini gözden geçirsin” uyarısının ardından gerçekleşen kongre tartışmasına YARSAV eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu da katıldı.

2015’te yapılması gereken kongrenin 2016’ya ertelenmesini CHP’li olarak Yargıtay’a götüren ancak CHP delegesi olmadığı için itirazı reddedilen Eminağaoğlu, “Tarihte CHP’de kongreler çekişmeli olmasına rağmen süresi içinde yapıldı.Şu anki durum nedense Sayın Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığıdır.Onun döneminde yaşanırdı ve ilk kez olmuyor, dedi.

Kılıçdaroğlu’nun 25 ve 26 Temmuz 2020’de yapılan son kongrede CHP Genel Başkanlığı’na seçildiğini hatırlatan Eminağaoğlu, “CHP Tüzüğünde ve Siyasi Partiler Kanunu’nda (SPY) kongrelerin iki ayda bir yapılacağına dair hüküm var. yıl ve en fazla bir yıl ertelenebilir. CHP, 2022 Temmuz ayına kadar kongre yapmamıştı ve kongreyi bir yıl erteleme kararı aldı. Şimdi kongre için üç yıllık süre doldu” dedi.

Eminağaoğlu şöyle devam etti: “Siyasi Partiler Kanunu’nun 15/2 maddesi hükmüne göre en çok üç yıl için seçilen başkanın başkanlığı bu sürenin bitiminde kendiliğinden sona erer. Kanunda dahi tüzük, mevcut başkanın görevi. Yeni başkan seçilip göreve başlayana kadar bunun devam edeceğine dair bir hüküm yok. Sayın Önder Sav’ın önceki günlerde yaptığı açıklamada, ” CHP genel başkanının görev süresi dolmak üzere.” Hukuki durumdan kısaca ve öz olarak bahsedilmiştir. Görevi buraya düşer ve görev süresi doğal olarak sona erer. Böyle bir durumda cumhurbaşkanlığı makamı boşluk bırakmayacağından Parti Meclisinin, Siyasi Partiler Kanununun 15/5 inci maddesine göre toplanarak partiyi temsil yetkisini içlerinden birine vermesi zorunludur.Bu kanunla Parti Meclisine verilmiş zorunlu bir görevdir. Parti Meclisi bu gündemle olağanüstü toplanmak zorundadır. Nitelikli sayı aranmadan Parti Meclisi toplanıp konuyu karara bağlamalı ve ardından 45 gün içinde İnanılmaz Kongre toplanmalıdır. Genel başkanın görev süresi en fazla üç yıllık sürenin bitimi ile bitmekle birlikte, Siyasi Partiler Kanunu’nun 16/2 maddesine göre Parti Meclisi “iki olağan kongre”nin ortasında bir misyona sahip olduğundan , bu nedenle genel liderin aksine Parti Meclisinin misyonu en fazladır. 3 yıllık süre tam olarak sona ermez. Bu durum karşısında Parti Meclisi, yetki ve görevlerini yerine getirmek zorundadır. Yine CHP Yönetmeliği’nin 38/1-3. maddesinde delege tanımı yapılmış ve bu tanımda kongre delegelerinden de bahsedilmiş ve “yeni delegeler seçilinceye kadar delegelerin görevlerinin devam edeceği” belirtilmiştir. . Şimdi yeni kongre delegeleri seçilmediği için olağanüstü kongrenin 2020’de kongre delegelerinden delege olmaya devam edenlerle toplanması gerekiyor.”

GÖREV SÜRESİ DOLDU

İlgili yasa ve tüzükler çerçevesinde ‘azami üç yıllık süre’nin dolduğuna işaret eden Eminağaoğlu, “Genel başkanın görevi sona ermiş olup, Parti Meclisi ve Kongre delegelerinin görevleri devam etmektedir. ” Eminağaoğlu, Kılıçdaroğlu’nun bunu yapamayacağına dikkat çekerek, şu ifadeleri kullandı:

“Çünkü artık genel başkan değil. Sayın Kılıçdaroğlu milletvekili veya genel başkan olmadığı için bu inanılmaz kongreye doğal delege olarak katılamayacak. Dolayısıyla kurultayda oy hakkı da bulunamayacak. .Oy hakkı olmaksızın sadece eski genel başkan olarak fahri üye olarak katılabilecektir.Daha iyi anlaşılması için bir parantez açarsak 101.yılda Cumhurbaşkanının 5 yıllığına seçilmesi kararlaştırılmıştır. Anayasa’nın çıkarıldığı ve yeni cumhurbaşkanı göreve başlayana kadar önceki başkanın görevine devam edeceği, Öte yandan, Başkanlığın herhangi bir nedenle (seçim dönemi dışında) boşalması halinde, cumhurbaşkanlığı vekili ve seçim süreci Anayasa’nın 106. maddesinde düzenlenmiştir.Yeni Meclis göreve başlayana kadar bunun devam edeceği belirtilmiştir.Siyasi Partiler Kanununda, CHP Tüzüğünde Parti Meclisi ve delegeler için benzer hükümler vardır. Ortak düşünce. Ancak “eski başkan, yani yenisi seçilinceye kadar mevcut başkan” şeklinde bir genel lider kararı olmadığı için genel liderin görevi, özellikle de Maddede açık bir düzenleme var.

KONGRE SÜRECİ

Olağan kongre sürecinin başlamasının olağanüstü meclis yapılmasına engel olmadığını vurgulayan Eminağaoğlu, şunları kaydetti: “Şu anda il başkanlarının itirazlarının reddedildiği Parti Meclisi’ndeki ret sayılarına bakacak olursak, Parti Meclisi’nin genel başkan önünde olağanüstü toplanmasını sağlayacak sayı.Bu gündemle olağanüstü toplanacak Parti Meclisi bu işlemleri yapmak ve CHP’nin hukuk ve demokrasi içinde hareket etmesini sağlamak zorundadır. Burada Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında ya da karşısında olmak değil, hukuktan ve demokrasiden yana olmak öne çıkmalıdır.

Ne Kılıçdaroğlu’nun ne de görev süresi dolan, başkanlığı düşen bir başkasının ilde genel başkanım, burada kalacağım deyeceğini düşünmüyorum, düşünmek istemiyorum. Seçimler yaklaşırken, olağan kongre süreci işliyor ve seçimli olağanüstü kongre yapılmasına kanunen engel olunmadığı için, Parti Meclisi kararı ile tüm merkez organlarının 45 gün içinde yapılacak harika bir kongrede seçileceği, öyle ki bu organlar da seçimden önce yeni kurultay dönemine kadar yenilenecek.

DESTİCİ’DEN DESTEK

Cumhur İttifakı ortağı BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ise, “Sayın (Kemal) Kılıçdaroğlu’nu ‘Bizden habersiz protokol imzaladı, bu bakanlıkları verdi, burayı verdi’ diye itham edenler aslında bunu seçimden önce biliyorlardı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu