Haber

ABD merkezli Politico: Kemal Kılıçdaroğlu kazanırsa Ankara’nın Atina’ya yaklaşımı dostane olacak

Türkiye, 14 Mayıs 2023 Pazar günü cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri için sandık başına gidecek.

Seçim günleri sayılı, tüm dünyanın gözü Türkiye’de. Yabancı basın seçimlerle ilgili birçok analiz ve yazı yazdı.

Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı çıkan yabancı basın, Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekliyor.

Kemal Kılıçdaroğlu, yabancı basına da sık sık röportaj veriyor. Şimdi ise ABD merkezli Politico bir yazı kaleme aldı.

Bu yazıda Kılıçdaroğlu’nun seçilmesine ilişkin bir durum sergilenmiş ve Kemal Kılıçdaroğlu kazanırsa Türkiye’nin kırmızı çizgileri hareket etmese de Ankara’nın Atina’ya yaklaşımı çok daha dostane olacaktır.‘ yer aldı.

“Kılıçdaroğlu’nun söylem değişikliği…”

ABD merkezli Politico dergisinin internet sitesinde yayınlandı. “Türkiye seçimleri Yunanistan’ın başını ağrıtıyor”başlıklı incelemede şu sözlere yer verildi;

Küresel İlişkiler Enstitüsü müdürü ve American College of Greece’de uluslararası ilişkiler profesörü olan Constantinos Filis, Politico’nun analizi hakkında yorum yaptı. Mavi Vatan doktrini, Yunan adalarının silahsızlandırılması gibi Kemalist bir icattı.” söz konusu. Philis, “Erdoğan çıtayı bu kadar yükseltmişken Kılıçdaroğlu’nun söylemi değiştirmesi ne kadar kolay olur bilemiyorum.”söz konusu.

“Kılıçdaroğlu kazanırsa Ankara’nın Atina’ya yaklaşımı dostane olacaktır”

Risk analizi şirketi Eurasia Group’ta Türkiye ve AB uzmanı olarak görev yapan Emre Peker de dergiye yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Erdoğan yeniden seçilmeyi garantilerse, Türkiye’nin Yunanistan ile uzun süredir devam eden anlaşmazlıklara yaklaşımının değişmesi pek mümkün olmayacak.

Kemal Kılıçdaroğlu kazanırsa, Türkiye’nin kırmızı çizgileri hareket etmese bile Ankara’nın Atina’ya yaklaşımı çok daha dostane olacaktır.”

haber-duzici.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu