Haber

Adalet Bakanlığı’nın “kadın tutuklunun odasının habersiz arandığı” iddiasının reddi

Adalet Bakanlığı, Bakırköy Kapalı Kadın Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan bir kadın tutuklunun odasına jandarma görevlilerinin habersiz girip arandığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, bazı medya kuruluşları ve sosyal medyadan, “Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalan hükümlü Hanay Handan Toprak Benli’nin odasına habersiz girildi. Arama için 5 jandarma görevlisi ve önceden arama yapılacağı belirtildi.’Verilmedi’ gibi haberlerin olduğu belirtildi.

İddianın incelendiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutuklu Hanay Handan Toprak Benli’nin kaldığı oda 19 Aralık 2022 tarihinde aranmış, arama yapılacak odalarda kontrol amaçlı 1 jandarma askerinin bulunduğu genel arama yapılmıştır. ve kadın gardiyanlar odayı aramaya hazır hale getirdiler.Uygun ortam ve koşullar sağlandıktan sonra yabancı güvenlik görevlilerinin katılımının sağlandığı, genel aramada rastgele bir olay yaşanmadığı ve aramanın yapıldığı anlaşıldı. sorunsuz bir şekilde tamamlandı.

Ceza infaz kurumlarında aramaların yüksek hassasiyetle yürütüldüğü vurgulanarak, kurumların modern infaz sistemine göre hareket edildiği, hükümlü ve tutuklulara mahremiyet ve kişisel alan haklarına azami saygı ve titizlikle davranıldığı kaydedildi.

Açıklamada, söz konusu tezlerin iyi niyetten uzak olduğu ve kamuoyunda kurumlara yönelik bir algı oluşturma çabasından oluştuğu belirtilirken, bu tür gerçek dışı haber ve paylaşımlara prestij verilmemesi istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu