Ekonomi

AMB İtalya’nın mali sorunları için kuralları esnetebilir

Yatırımcılar, yüksek getirili İtalyan tahvillerine yaptıkları yatırımların güvenliğini belirlemek için Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yönergelerini inceliyor. AMB’nin 2022 yılı ortalarında Avro Bölgesi’nde tahvil spreadlerinin yersiz genişlemesine karşı koruma sağlamak amacıyla uygulamaya koyduğu Transmisyon Koruma Aracı (TPI) henüz kullanılmadı. Ancak bu aracın varlığı, sağladığı örtülü koruma nedeniyle İtalya’nın yüksek borç ortamında yatırımları teşvik etmiştir.

İtalya’nın kamu maliyesine ilişkin zorlukları giderek artmakta ve ülkeyi TPI uygunluğundan potansiyel olarak diskalifiye etmektedir ki bu durum tahvil sahiplerini önemli ölçüde etkileyebilecektir. İtalya’nın 10 yıllık BTP’leri ile Alman Bund’ları arasındaki getiri farkı şu anda 140 baz puan civarında ve bu da TPE müdahalesine acil bir ihtiyaç olmadığını gösteriyor. Bununla birlikte, piyasa ileriye dönük ve gelecekteki gelişmeler konusunda endişeli.

ECB’nin TPI uygunluk kriterleri, EDP kapsamındaki ülkelerin uygunluk için düzeltici eylemde bulunmuş olması gerektiğinden, net bir yol sağlamamaktadır. ECB’nin Temmuz 2022 tarihli açıklamasında, uygunluk kriterlerinin dinamik olarak ayarlanmış bir karar verme sürecinin girdileri olacağı belirtilmiştir. Bazı analistler, ECB’nin şartlarından sadece birinin karşılanmasının TPI desteği için yeterli olabileceğine inanıyor.

AMB’nin önümüzdeki aylarda alacağı kararlar, İtalya’nın mali zorlukları aşması ve TPI desteğine olan potansiyel ihtiyacın daha da artması nedeniyle yakından izlenecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu