Teknoloji

Apple Neden Kulaklıklarını Sadece Beyaz Olarak Üretiyor?

Apple, piyasaya çıktığı 23 Ekim 2001’den bu yana iPod satmaya devam ediyor. iPod, geçtiğimiz 20 yılda birçok değişikliğe uğrarken, kulaklığınızın rengi hep aynı kaldı. Ayrıca; Renkli iPhone’lar, Apple Watch’lar ve Mac’ler üretilse de.

EarPods, Lightning EarPods, AirPods, AirPods Pro… Modeller çeşitlendikçe birebir kalıyor. Tek bir şey vardı: beyaz renk. Farklı renkte bir eser tasarlamak sorun olduğu için değildi elbette bu. Başka sebepler vardı.

Apple, benzersiz tasarımlar üretmeye çalışarak diğer markalardan sıyrılıyor.

Tasarım, Apple’da her zaman çok önemli bir rol oynamıştır. Hiç kimse, sadece siyah kulaklığınızın görüntüsünden Apple marka bir kulaklığınız olduğunu bilmiyordu, değil mi? Apple bunun için harekete geçti.

Şirket, insanların hemen tanıyabileceği benzersiz ürünler satma konusunda tutarlılığını korumuştur. Aynı, MacBook’lar parlak logolarını tam ortasına koy beğenmek. Bu sayede bilgisayarın markası çok uzaklardan tanınabilir ve zamanla markanın eşsiz görünümü hafızalara kazınabilir.

Ceplerdeki iPod’ların Apple marka olduğu anlaşılmalıydı.

Apple, 2001 yılında iPod’u piyasaya sürdüğünde, şirket bir soru işaretiyle karşı karşıya kaldı: sokaktaki insanlar iPod kullanıp kullanmadığınızNasıl anlayacaklardı?

Bu sorunun analizi kulaklıkta bulundu. Görünmez iPod’u cepte kullanırkenKulaklık mutlaka ön plana çıkar ve Apple marka olmasını sağlardı.

Piyasadaki diğer kulaklıklardan farklı olmak istediler.

Kulaklıklar, üzerlerine açıkça görülebilen bir Apple logosu koyamayacak kadar küçüktü. Bu nedenle şirket kolayca tanınmalarını sağlayacak diğer formülleraramaya başladı.

20 yıl önce birden fazla kulaklık siyahtı. Bu yüzden Apple, iPod’u ve kulaklıkları satın aldı. ters yönde beyaz olarak tasarlamaya karar verdi. Bu nedenle, gelecekte ne olursa olsun, siyahtan beyaza geçişe yönelik ilk karar, Apple’ın devrim niteliğindeki bir tasarımıydı ve imza rengini hâlâ koruyor.

AirPods Max’in farklı renk seçenekleri bulunuyor.

Apple tarafından 2020 yılında piyasaya sürülen kulak üstü tasarıma sahip olan AirPods Max, diğer kulaklıklardan farklı olarak karşımıza çıkıyor. çeşitli renk seçenekleri teklifler. Tasarımı, kendisini diğer kulak üstü kulaklıklardan ayırmaya devam ediyor.

Kaynaklar: Macworld, Business Insider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu