Teknoloji

Apple ve Google’a “TikTok’u App Store ve Play Store’dan Kaldırma” Çağrısı

TikTok, ABD’deki hükümet yetkililerinin yoğun baskısıyla karşı karşıya. bir ABD senatörü Apple CEO’su Tim Cook ve Google CEO’su Sundar Pichai, TikTok’u Apple’ın App Store ve Google’ın Play Store’undan kaldırmaya çağırdı.

Colorado’dan Demokratik ABD Senatörü Michael Bennet, yöneticilere yazdığı bir mektupta, “ TikTok, kullanıcılarından yüz izleri ve ses izleri dahil olmak üzere büyük ve karmaşık veriler toplar.dedi ve ekledi: “ Çoğu sosyal medya platformunun aksine, TikTok benzersiz bir endişe kaynağı çünkü Çin yasaları Pekin merkezli ana şirket ByteDance’i “devlet istihbarat çabalarını desteklemek, yardımcı olmak ve bunlarla işbirliği yapmak” zorunda bırakıyor.

ABD’de artan güvenlik endişeleri TikTok’u zor durumda bırakıyor. FBI, uygulamayı bir ulusal güvenlik tehdidi olarak nitelendiriyor ve Biden yönetiminin, uygulamanın sahiplerini çalışmalarını ABD’de satmaya zorladığı bildiriliyor.

Bennet, ” Bu ciddi ve büyüyen endişeler göz önüne alındığında, TikTok’u ilgili uygulama mağazalarınızdan derhal kaldırmanızı rica ediyorum.” o yazdı.

TikTok CEO’su Shou Zi Chew Mart ayında bir Meclis komitesi önünde ifade vermeyi kabul etmişti. TikTok daha önce yaptığı açıklamada, ABD ulusal güvenliğiyle ilgili endişeleri gidermeye yönelik taahhütlerini uygulama şansını memnuniyetle karşıladığını da belirtmişti.

ABD’deki bazı valiler, gizlilik ve veri güvenliği endişeleri nedeniyle TikTok’u devlet tarafından işletilen cihazlarda ve kablosuz ağlarda yasakladı. Bakalım bu yasaklar nereye kadar gidecek…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu