Haber

Bayraklı’daki tarihi üç katlı bina yenileniyor

Bayraklı Belediyesi, ana hizmet binasının bahçesinde yer alan tarihi üç katlı binayı orijinal haliyle restore ediyor. Çalışmalarda sona gelindi ve binanın yüzde 80’i tamamlandı. Tarihi yapı Bayraklı’nın sosyal ve kültürel hayatına katkı sağlayacak. Önder Sandal, “Tarihi binanın restorasyon çalışmalarını büyük ölçüde tamamladık. “Yakın zamanda hizmete alıp Bayraklı camiamıza kazandıracağız” dedi.

TAMAMEN YENİLENDİ

Bayraklı’nın koruma ve tescilli tarihi yapıları arasında yer alan asırlık Üçlü Bina, Bayraklı Belediyesi ve İzmir Valiliği tarafından restore ediliyor. Bayraklı Belediyesi Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından kabul edilerek başlatılan proje kapsamında temelleri tamamen yenilenen tarihi binanın izolasyon çalışmaları tamamlandı. Çöken duvarlar onarıldı. Çatısı yapılmış olup döşeme işlemleri tamamlanmıştır. İlk günkü görünümüne kavuşturularak şehrin sosyal ve kültürel hayatına kazandırılması planlanan tarihi üçlü binada çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

21 ODA SOSYAL VE KÜLTÜREL DEĞER

475 metrekare kapalı alana sahip tarihi binanın 235 metrekare oturma alanı bulunuyor. Orijinal haliyle bodrum artı bir kat olarak restore edilen üç katlı binanın bodrumunda 12 oda, birinci katında ise 9 oda inşa edildi. Projenin yakın zamanda tamamlanıp hizmete açılacağı belirtildi.

TARİHİMİZİ KORUYORUZ

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “İlçemizin tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkmak asli görevlerimizden biridir. Göreve geldiğimizden bu yana ilçemizin değerlerini gün yüzüne çıkarmak için çalışıyoruz. Kent kimliğinin oluşmasına değer katacak çalışmalardan biri olarak belediye binamızın bahçesinde bulunan tescilli binayı yeniden canlandırarak ilçe sakinlerimizin hizmetine sunmak istiyoruz. “Tarihi yapı, sosyal ve kültürel alanda ilçemize değer katacak yapılardan biri olacak” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu