Ekonomi

Çinli EVE Energy, Malezya’da yeni bir lityum pil üretim tesisi kuruyor

KUALA LUMPUR, 8 Ağustos (Xinhua) — Çin merkezli küresel lityum pil üreticisi KONUTA Power, birinci basamak sağlık hizmetlerine 422 milyon ABD doları yatırımla Malezya’nın Kedah kentindeki yeni üretim tesisinin temel atma törenini düzenledi.

Şirket ve Malezya Yatırım Geliştirme Otoritesi (MIDA) tarafından yapılan ortak açıklamada, EVE’nin 53. tesisi olacak yeni üretim tesisinin, silindirik lityum-iyon pil üretimine odaklanarak pil üretimini destekleyeceği belirtildi. ülke ve Güneydoğu Asya’da elektrikli motorlu araçlar ve iki tekerlekli elektrikli araçlar.

EVE Energy Malezya Direktörü Joe Chen, şirketin elde ettiği avantajlardan ve operasyonel tecrübesinden yararlanarak Malezya’da silindir pil üretim üssü kuracağını ve Malezya’da iki tekerlekli elektrikli araçlar ile elektrikli motorlu araç üretimini destekleyeceğini söyledi.

Chen, “Bu, EVE için küresel işini genişletmek, kapsamlı rekabet gücünü artırmak ve küresel pazar payını daha da genişletmek için değerli bir kilometre taşını temsil ediyor. En önemlisi, Malezya’daki elektrik enerjisi ekosisteminin gelişimine katkıda bulunmamıza izin verecek” dedi. konuştu.

MIDA (yatırım geliştirme) CEO Yardımcısı Lim Bee Vian, bu yatırımın yalnızca EVE’ye fayda sağlamadığını, aynı zamanda daha fazla şirketin Malezya’daki elektrikli araç endüstrisine ve ekosistemlere yatırım yapmasının önünü açtığını söyledi.

Vian, “EVE gibi endüstri liderleriyle işbirliği yaparak, bir yenilik ve teknolojik ilerleme ortamı yaratabiliriz” dedi.

Vian ayrıca, bu projenin Malezya’nın 12. Malezya Planı ve 2050 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonuna ulaşmayı hedefleyen 2020 Ulusal Otomotiv Politikası ile tamamen örtüştüğünü vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu