Ekonomi

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç, Siber Güvenlik Haftası açılışında konuştu Açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç, “Geleceğin savaşları belki de yapay zeka algoritmaları arasında geçecek. Siber uzayda bir çağı kapatıp yeni bir çağ açmanın yolu yapay zekayı kullanmaktan geçiyor.” dedi.

Siber Güvenlik Haftası açılış programı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, Ankara Ticaret Odası (ATO) Lideri Gürsel Baran ve akademisyenlerin iştirakiyle ATO Congresium’da gerçekleştirildi.

Yerli siber güvenlik ekosisteminin gelişimine katkı sağlamak, farkındalığı ve işbirliklerini artırmak, kamu, özel bölüm ile akademiyi bir ortaya getirmek hedefiyle düzenlenen aktiflik, 3 gün devam edecek.

Koç, açılışta yaptığı konuşmada, tarihteki dönüşümlerin en hızlısının dijital çağda yaşandığını belirterek, “Yakın zamana kadar bilim kurgu olarak kabul edilen birçok şeyin hızla bilimsel gerçeğe dönüştüğüne şahit oluyoruz. Fiziksel ve dijital ortamlar giderek iç içe geçiyor. Dijital ortama aktarılan her hizmetle birlikte yaşamlarımız da siber uzaya taşınıyor.” dedi.

Siber cürüm, casusluk ya da terör üzere kavramlarla siber alan ve fizikî ortamların tehdit edildiğini lisana getiren Koç, siber uzayın tıpkı fizikî uzay üzere genişlemeye devam ettiğini, bu durumun doğal olarak genişleyen bir akın yüzeyi manasına geldiğini kaydetti.

Koç, son 10 yılda siber akınlarda görülen artışın, dijital ortamın daha az kaynakla ve riskle, daha kısa vakitte daha fazla taarruz yapmaya müsait olmasından kaynaklandığını söyledi.

“Siber savaş kavramının uluslararası hukukta henüz bir karşılığı yok”

Siber tehditlerin artık siber savaşa dönüşerek, kritik altyapıları birer siber taarruz maksadı haline getirdiğini belirten Koç, “Enerji santralleri, barajlar, irtibat altyapısı ve kimyasal tesisler bu maksatların başında geliyor. Siber uzay, artık beşinci savaş ortamı olarak ülkeler için ulusal güvenliğin ayrılmaz ve en değerli bileşeni durumundadır. Bununla birlikte, siber savaş kavramının milletlerarası hukukta şimdi bir karşılığı yok. Memleketler arası hukukta siber uzay için ‘haklı savaş gerekçesi’ ve ‘adil savaş kuramı’ unsurlarının ne formda yorumlanacağı bir tartışma konusu. Bu iki husus çok pahalı.” diye konuştu.

Koç, dijital çağda siber gelecek için sıra dışı yeteneklere ihtiyaç duyacağının altını çizdi.

Siber savaşlardaki silah çeşitliliğinin oldukça fazla olduğunu vurgulayan Koç, “Geleceğin savaşları tahminen de yapay zeka algoritmaları ortasında geçecek. Siber uzayda bir çağı kapatıp yeni bir çağ açmanın yolu yapay zekayı kullanmaktan geçiyor. Asırlar boyunca bilimin birçok alanına öncülük etmiş bir medeniyet mirasına sahibiz. Birçok alanda çağı yakalamaya çalışan bir düzeyden çağa istikamet veren bir pozisyona ulaşmak için çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

“Türkiye Yüzyılı tıpkı vakitte dijitalin yüzyılıdır.” diyen Koç, şunları kaydetti:

“Dijital geleceğimizin güvenlik temelleri üzerine inşa edilmesi en temel prensibimiz. Siber uzayda toplum ve aile yapımızı gaye alan tehditlerden, kritik altyapılarımızı maksat alan siber taarruzlara kadar tüm tehditlerle gayret etmemiz gerekiyor. ‘Dijital Türkiye’ vizyonumuzu hem dijital teknolojilerde öncü olma hem de caydırıcı bir siber güç olma maksatlarıyla şekillendirdik. Bu noktada kurumlardan bireylere kadar ekosistemi oluşturan tüm katmanlara farklı rol ve sorumluluklar düşüyor.”

Siber güvenlikte muhtaçlık duyulan düzenlemeleri kıymetlendirmek için çalıştay düzenlenecek

Koç, kamu kurumlarıyla ülkede siber güvenlik alanında muhtaçlık duyulan yapısal düzenlemeleri kıymetlendirmek üzere bir çalıştay gerçekleştireceklerinin bilgisini verdi.

Ulusal siber güvenlik tertibinin, yeni jenerasyon siber tehditlere karşı ulusal direnci artıracak bütüncül yaklaşımla düzenlenmesinin öncelikli maksatları ortasında olduğunu lisana getiren Koç, dijital teknolojilerin sağladığı fırsatları yanlışsız siyaset ve stratejilerle kullanmanın birebir vakitte global bir siber güç olmanın da anahtarı olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu