Haber

İsrail, Refah’ta Filistinlilerin çadırlarına ABD yapımı bombalarla saldırmış

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Refah kentinde yerlerinden edilmiş Filistinlilerin çadır kampına düzenlediği saldırıda ABD yapımı mühimmat kullandığı belirtildi. CNN International’ın aktardığına göre silah uzmanları, İsrail’in Filistinlilerin kampına saldırısına ilişkin sosyal medyada paylaşılan görüntüleri değerlendirdi.

‘TAHLİYE EMRİ VERİLEN BÖLGEDE DEĞİL’

Uluslararası Adalet Divanı’nın tedbir kararına rağmen İsrail, 26 Mayıs’ta Refah’ın Tel Sultan bölgesinde bulunan bir mülteci kampına saldırmıştı. Kuveyt Barış Kampı 1’e düzenlenen saldırıda, çoğu kadın ve çocuklardan oluşan en az 45 Filistinli öldürülmüştü. Görgü tanıkları, “İsrail ordusunun bombardımanı kamptaki çok sayıda çadırın yıkılmasına ve yanmasına neden oldu. Bu kamp, binlerce yerinden edilmiş Filistinlinin yaşadığı Refah kentinde, İsrail ordusunun boşaltılmasını istediği bölgede yer almıyor” demişti.

”KOLAYCA TESPİT EDİLEBİLİR’

Uzmanlar, saldırının görüntülerinden yola çıkarak, İsrail’in ABD yapımı GBU-39 küçük çaplı bomba kullandığını ve ABD’de üretilen parçalarla bölgedeki mühimmatın seri numarasının eşleştiğini belirtti. Patlayıcı silahlar uzmanı Chris Cobb-Smith, İsrail’in ABD merkezli Boeing yapımı bomba kullandığını aktararak, “Yoğun nüfuslu bölgelerde, küçük çaplı bile olsa herhangi bir mühimmatın kullanılması her zaman risklere yol açar” dedi.

Eski ABD ordusu mensubu, patlayıcı mühimmat imha ekibi üyesi Trevor Ball ise bombanın diğer mühimmatlara göre daha farklı özellikleri bulunduğunu belirterek, bunu kuyruğundan kolayca tespit edebildiğini belirtti.

BEYAZ SARAY, ‘KIRMIZI ÇİZGİ AŞILMADI’ DEMİŞTİ

Geçtiğimiz saatlerde açıklama yapan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, İsrail’in Refah’a sığınan Filistinlilerin çadırlarını bombalayıp onlarca sivili katlettiği saldırısını “çok trajik ve üzüntü verici” olarak niteledi ancak ABD’nin “kırmızı çizgisini” aşmadığını söylemişti. “İsrail ordusunun, aralarında çocukların da olduğu onlarca masum Filistinlinin ölümüne neden olan hava saldırısının ardından Refah’tan hafta sonu gelen görüntüler yıkıcıydı. Bu görüntüler içler acısı ve korkunç. Bu çatışmanın sonucu olarak hiçbir masum can kaybı olmamalı” şeklinde konuşan Kirby, sivillerin ölümünü “çok trajik ve üzüntü verici” sözleriyle nitelemişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu