Ekonomi

Meksika’nın seçilmiş başkanı mali zorluklarla karşı karşıya

Mexico City – Ekim ayında Meksika’nın ilk kadın devlet başkanı olacak olan Claudia Sheinbaum, sosyal programları genişletme yönündeki kampanya vaatlerini yerine getirmeye çalışırken zorlu bir mali tabloyu devralmaya hazırlanıyor. Seçilmiş başkanın gündemi, giden yönetimin bütçe açığını 1980’lerden bu yana en yüksek seviyesine çıkaran hükümet harcamalarını arttırmasının ardından geliyor.

Görev süresinin büyük bölümünde sıkı harcama politikalarıyla bilinen Başkan Andres Manuel Lopez Obrador, son yılında büyük altyapı projelerini tamamlamak ve refah programlarını genişletmek için harcamaları arttırdı. Bunun sonucunda bütçe açığı 2024 yılında Meksika’nın gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYH) %5.9’una yükselerek önceki yıllarda görülen %4.3’lük orandan önemli bir artış gösterdi.

Sheinbaum’un Pazar günü kazandığı zafer, selefinin yaşlılar için emekli maaşlarını yükseltmek ve daha fazla öğrenci bursu sağlamak gibi popüler sosyal girişimlerini artırmayı vaat eden bir platformla güvence altına alındı. Zafer konuşmasında Lopez Obrador’un “cumhuriyetçi kemer sıkma” politikasını sürdürmeyi, mali ve finansal disiplini korumayı ve Meksika Merkez Bankası’nın özerkliğini korumayı taahhüt etti.

Mali baskılara rağmen Sheinbaum, kapsamlı bir vergi reformu uygulamayı planlamadığını belirtti. Bunun yerine gümrüklerde vergi tahsilatının etkinliğini arttırmayı ve bürokratik kırtasiyeciliği azaltmayı hedefliyor. Seçimden günler önce televizyonda yayınlanan bir forumda Sheinbaum, “Derin bir vergi reformu düşünmüyorum, bence (vergi) tahsilatı için hala birçok fırsat var” dedi.

Emekli maaşları, borç servisi ve federal transferlerin bu yılki 9.07 trilyon peso (535 milyar dolar) bütçenin yarısından fazlasını tüketmesi ve devlet petrol şirketi Pemex’in artık önemli bir gelir sağlamaması nedeniyle yeni yönetim önemli bir zorlukla karşı karşıya. Eski maliye bakanı Ernesto Cordero, hükümetin önerilerini finanse etmek için bir stratejiye ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Uzmanlar, hükümetin gelirlerini arttırmak için Meksika’nın emlak ve taşıt vergilerinde reform yapmayı, kurumsal kar vergilerini ayarlamayı, “yeşil vergiler” uygulamayı ve Pemex üzerindeki telif haklarını gözden geçirmeyi düşünebileceğini öne sürüyor. Ancak ekonomik büyümenin mali açığı kapatma ihtimali zayıf görünmektedir; Meksika Merkez Bankası önümüzdeki yıl için %1,5’lik mütevazı bir GSYH artışı öngörmektedir.

Meksika’da son önemli mali reform on yıl önce Başkan Enrique Pena Nieto döneminde yapılmış ve yüksek gelirliler için vergi artışları ile şekerli içecekler, abur cubur ve finans piyasası kazançlarına yeni vergiler getirilmişti. Lopez Obrador yönetimi vergi kaçakçılığını hedef alarak ve kurumlar vergisi ihtilaflarını çözerek 2018’den 2023’e kadar vergi gelirlerini nominal olarak %48 artırmış olsa da uzmanlara göre bu tür önlemler sürdürülebilir uzun vadeli çözümler değil.

Meksika’nın 2022’de GSYH’nin %16,9’una denk gelen vergi geliri, OECD ortalaması olan %34’ün ve Latin Amerika ortalaması olan %21,5’in oldukça altında kalıyor. Siyasi analist Fernando Dworak, uygulanabilir bir mali plan olmadan sosyal programların genişletilmesinin mümkün olamayacağı uyarısında bulunarak bunu “Noel Baba’ya mektup yazmaya” benzetti.

Sheinbaum göreve gelmeye hazırlanırken, sosyal vaatleri yerine getirirken mali sorumluluğu sürdürmek için dengeli bir yaklaşıma duyulan ihtiyaç, Meksika’nın gelecekteki ekonomik istikrarı için acil bir konu olmaya devam ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu