Ekonomi

Orta Doğu’daki gerilimin azalmasıyla Asya hisseleri toparlandı

Asya borsaları, Orta Doğu’daki daha büyük bir çatışmaya ilişkin endişelerin azalmasıyla yatırımcıların daha riskli varlıklara geri dönmesiyle Pazartesi günü toparlandı. MSCI’nın en geniş Asya-Pasifik hisse senedi endeksi %0,93 artarak, İsrail saldırısı haberlerinin kamuoyuna yansımasının ardından Cuma günü yaşanan %1,8’lik düşüşten toparlandı.

Bölgede, Japonya’nın Nikkei endeksi %0,48 oranında yükselirken, Cuma günü ABD’de düşüş yaşayan çip sektörü hisselerinin yoğunluğu nedeniyle diğer Asya piyasalarına kıyasla daha düşük performans gösterdi. Avustralya’nın gösterge endeksi %0,96 oranında yükselirken, Güney Kore’nin KOSPI endeksi %1,04 oranında artış gösterdi.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi %2,26 artarken, Çin’in teknoloji sektörüne denizaşırı yatırımları artırmayı amaçlayan ve Cuma günü açıklanan yeni önlemlere ilk kez yanıt veren Çin anakarasının mavi çipleri %0,12’lik mütevazı bir artış kaydetti.

Jeopolitik gerginliklerin azalması, İran’ın Cuma günü İsrail’in kendi sınırları içinde insansız hava aracı saldırısı düzenlemesinin ardından misilleme yapmayı planlamadığını belirtmesinin ardından geldi. Bu gelişme, İran’ın daha önce İsrail’e yaptığı füze ve insansız hava aracı saldırısını takip etti.

Duyarlılıktaki olumlu değişime rağmen, yatırımcılar Federal Rezerv’in daha sonraki faiz indirimlerine ilişkin beklentiler ve çip sektöründeki kazançlara ilişkin endişeler nedeniyle temkinli olmaya devam ediyor.

Orta Doğu’daki gerginlikler piyasalar tarafından izlenmeye devam ediyor. Pazar günü, Irak’ın Zummar kasabasından Suriye’nin kuzeydoğusundaki bir ABD askeri üssüne roketler fırlatıldı, ancak bu durum Pazartesi günkü olumlu piyasa eğilimini önemli ölçüde etkilemedi.

MSCI dünya hisse senetleri endeksinin %2,85 oranında düştüğü küresel hisse senetleri için zorlu bir haftanın ardından, endeks Pazartesi günü erken saatlerde marjinal bir artış yaşadı. ABD hisse senedi vadeli işlemleri de S&P 500‘ün Cuma günü düşmesinin ardından yukarı yönlü hareket etti.

Fiyatlara ters yönde hareket eden tahvil getirileri son ayların en yüksek seviyelerine doğru yükseldi. 10 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirisi 9 baz puan kadar yükselerek %4,658’e ulaştı ve geçen hafta ulaştığı %4,696’lık beş ayın en yüksek seviyesine yaklaştı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Altı önemli para birimine karşı bir ölçü olan dolar endeksi, bir önceki hafta beş ayın zirvesine ulaştıktan sonra hafif bir düşüşle 106,03’e geriledi. Altın fiyatları da 2.376,40$’a gerileyerek geçen haftanın neredeyse tüm zamanların en yüksek seviyesinden uzaklaştı.

Ham petrol fiyatları geriledi; Brent vadeli kontrat 54 sent düşüşle varil başına 86,75 dolara inerken, Mayıs ayı vadeli ABD West Texas Intermediate (WTI) kontratı 12 sent düşüşle varil başına 83,02 dolara geriledi. Daha aktif olan Haziran kontratı ise 47 sent düşüşle varil başına 81,75 dolara geriledi.

Nomura’dan Kamitani’ye göre, bu hareketlere rağmen, WTI 80 doların altına düşmedikçe petrol fiyatlarındaki daha geniş yükseliş trendi hala bozulmamış olabilir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu