Sağlık

Öz Güveniniz Neden Düşük Merak Ediyorsanız Farkında Bile Olmadığınız Travmalarınız Olabilir

Birçok insanın çarçabuk yapabildiği şeyleri yapmak konusunda çekimser davrandığınızı düşünüyorsanız öz güvenininiz düşük olabilir. Hamasetli olamıyor ve kalabalık ortamlarda görünmez oluyorsanız bu geçmiş travmalarınızla ilgili olabilir. Şayet geçmişte yaşadığınız olumsuz bir anı varsa bunun nelere neden olabileceğini görmek üzücü olsa bile farkındalık kazanmanız için kıymetlidir.

Hadi gelin geçmişinizde neler yaşadınız birlikte bakalım!

10. Çocukluk travmaları öz güvensizliğin en temel nedenidir.

Küçükken yaşadığınız şeylerin yetişkinliğinizi ve yaşlılığınızı nasıl etkilediğini görünce şaşkınlığınızı gizleyemeyebilirsiniz. Fakat bilhassa 3-4 yaşlarında yaşanan olumsuz anılar ömrümüzün sonuna kadar bizi bırakmıyor. Ebeveynlerin çocuğa bakım konusunda ilgisiz davranması öz güvensizliğe neden oluyor. Cezalandırma, ihmal ve terk edilme üzere anılarınız olduysa öz inancınız tam da bu noktada kırılmış olabilir.

9. Başkalarından farklı hissetmek yahut uyumsuz birisi olmak…

Kalabalık bir ortama girdiğinizde kendinizi başkalarından farklı hissettiğiniz oldu mu? Bu his sizin öbürleri ile kaynaşmanızı engelliyor olabilir. Kendinizi uyumsuz ya da sıkıntı birisi olarak tanımlıyor olabilirsiniz. Bu nedenle öz itimadınızı kendi kendinize baltalıyorsunuzdur. Şayet önemli boyutlarda arkadaş edinmek konusunda sorun yaşıyorsanız bir uzmana başvurmanız gerektiğini hatırlatalım.

8. Narsist şahıslarla iç içe olmak…

srv.onedio.com

Ailenizde ya da büyüdüğünüz ortamda narsist yahut bencil bireylere maruz kaldıysanız öz itimadınız kırılmış olabilir. Yahut hayatınızın bir kısmında narsist bir kişi ile uğraş etmek zorunda kaldıysanız bu sizin kendinize itimadınızı yıpratmış olabilir.

7. Sizden beklenti içerisinde olan beşerlerle çaba etmek zorunda kaldıysanız…

Sınavdan düşük puan aldığınızda konuta korkarak gidiyorsanız yahut her yazılı sonrası ‘Ali senden daha iyi not almış’ diyen bir aileniz varsa bu sizin kendinize olan itimadınızı düşürmüş olabilir.

6. Size kendinizi başarısız hissettiren şahıslar olması…

Diğer yandan hayatınızda ne yapsanız kendinizi beğendiremediğinizi hissettiğiniz ve sevgisini hak etmiyormuşsunuz üzere davranan bireyler olduysa bu size ziyan vermiş olabilir.

5. Zorbalığa uğradıysanız…

srv.onedio.com

Okulda sizi aşağılayan bir akranınız olduysa, öğretmeniniz tarafından şiddet gördüyseniz ya da iş yerinde size mobbing yapan bir işvereniniz varsa öz itimadını kırılmıştır.

4. Ağır bir travma yaşamış olmak…

Ölüm, afet ya da kaza üzere hayatınızın bir noktasında ağır bir travmatik olay yaşadıysanız gerilime bağlı olarak öz inanç düşüklüğü yaşamış olabilirsiniz.

3. Olumsuz romantik ilgi tecrübeleri…

Aşk hayatınızda sizi zorlayan ve sevdiğiniz için fedakarlık yapmak zorunda kaldığınız bir olay yaşadıysanız bu sizi gerilime bağlı olarak yıpratmış olabilir. Duygusal manada yaşadığınız yıkım öz inancınızı de tesirler.

2. Fizikî sıhhat meseleleri…

Kronik olarak yaşadığınız fizikî sıhhat problemleri öz itimadınızı sandığınızdan daha fazla etkiliyor olabilir.

1. Ruhsal sıhhat meseleleri…

Depresyon, anksiyete ve öteki ruhsal rahatsızlıklar sizi dış dünyadan soyutlayarak acı çekmenize neden olur. Bu yüzden içe kapanık olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu