Ekonomi

Roubini uyardı: Merkez bankaları çöküşü önlemeye çalışacak

Investing.com – Ünlü ekonomist Nouriel Roubini, merkez bankalarının ekonomik ve finansal çöküşlere yol açmamak için çok çalışmaları gerekeceğini söyledi.

Finansal teftiş 2008 finansal çöküşüne yol açan subprime krizine ilişkin tahminleri nedeniyle finans çevrelerinde Dr. Doom olarak bilinen Roubini, dünyanın kamu ve özel sektörde toplam 300 trilyon dolardan fazla bir “borç tuzağı” ile karşı karşıya olduğunu söylüyor.

Ünlü ekonomiste göre yeni bir “büyük stagflasyon” dönemi başladı ve merkez bankaları enflasyonu hedeflenen seviyelere çekecek kadar faiz artırımı yapamayacak.

Roubini, “Merkez bankaları borç tuzağına düştü ve faiz oranlarını yükseltmeye devam edemez” dedi. “Sistemde o kadar çok borç var ki, faiz oranlarını enflasyonla mücadele edecek kadar yükseltirlerse, ciddi borç temerrütlerine yol açacak gerçek bir sert iniş olacak.”

Roubini’ye göre, “Enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını yükseltmeye çalışırsak, büyük borç temerrütlerine neden oluruz: hane halkı, şirketler, finans kurumları, hükümetler. Ekonomik ve finansal çöküşler olacak. Bu nedenle merkez bankaları geri adım atmak zorunda kalacak.”

Sonuç olarak, enflasyonun daha uzun süre yüksek kalacağını söylüyor.

“Ben gerçekçiyim.” o ekler.

Profesör Roubini, salgın öncesi düşük enflasyonun “büyük ılımlılık” dönemine neden olan güçlerin artık tersine döndüğünü söyledi.

Son birkaç on yılda enflasyonu düşük tutmaya yardımcı olan bu olumlu arz şoklarının ortasında uluslararası ticaret, küreselleşme, göç, Çin’in ve gelişmekte olan ülkelerin dünya ekonomisine entegrasyonu, teknolojik yenilikler ve işçilerin zayıf pazarlık gücü olmuştur.

“Bu pozitif arz şokları tersine döner ve çoğu negatife döner, bu nedenle daha yüksek enflasyonla sonuçlanırız.”

Roubini, yeni dönemin stagflasyon, borç ve istikrarsızlık ile karakterize edileceği sonucuna varıyor.

HABER: Laura Sanchez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu