Haber

Yeşil Sol Parti Milletvekili Adayı Cengiz Çandar kimdir, nerelidir? Cengiz Çandar ne yapıyor?

Yazdığı yazılarla adını duyuran Cengiz Çandar, son dönemde gündemden düşmeyen isimlerden biri. Yeşil Sol Parti’den milletvekili adayı olan Çandar, uzun süredir İsveç’te yaşıyor. Yaptığı açıklamalarla çok konuşulan ünlü ismin hayatı merak ediliyor. Birçok kişi Cengiz Çandar’ın hayatını ve kariyerini araştırmaya başladı. Peki Cengiz Çandar kimdir, kaç yaşında, nerelidir? Cengiz Çandar ne yapıyor? Detaylar içeriğimizde…

Cengiz Çandar kimdir?

Cengiz Candar, 1948 yılında Ankara’da doğdu. Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda büyük emeği olan Çandarlı ailesinden gelmektedir. İlköğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra Talas Amerikan Okulu ve Talas Amerikan Koleji’nde okudu. Liseyi Mersin Tarsus’ta okudu.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’ne girdi ve 68 kuşağın gençlik hareketlerinde aktif rol oynadı.

Aydınlanma Hareketi içindeki ünlü isim, TİİKP merkez komite üyeliği yaptı. Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğrenci Derneği lideri olarak görevdeyken 12 Mart Askeri Müdahalesinde istenmeyenler listesine girerek yurt dışına kaçtı.

Yurt dışına kaçtıktan sonra Şam, Beyrut, Cenevre, Paris, Amsterdam’da yaşadı ve 1974’te yurda döndü.

Türkiye’ye geldikten kısa bir süre sonra Vatan gazetesinde dış haberler şefi ve dış politika yorumcusu olarak göreve başladı.

Sırasıyla Türk Haber Ajansı, Cumhuriyet, Hürriyet, Güneş, Sabah, Yeni Şafak, Kaynak ve Radikal gazetelerinde çalıştı. Bir süre ODTÜ’de asistanlık yapan Çandarlı, 1980’leri Lübnan ve Ortadoğu’da geçirdi.

1991’den 1993’e kadar dönemin cumhurbaşkanı olan Turgut Özal’ın danışmanlığını yaptı.

1993-1995 ortalarında Balkanlar’a giden Çandarlı, Yeni Demokrasi Hareketi’nin kurucu üyesi oldu.

1995 yılında Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü’ne layık görüldü. Bir süre Bilgi Üniversitesi’nde Ortadoğu tarihi ve siyaseti dersleri verdi. 2000’li yıllarda Amerika’nın değerli merkezlerinde araştırma yapma fırsatı buldu.

DAİŞ’le mücadelede yaşamını yitiren Ayşe Deniz Karacagil hakkında söylediği sözler nedeniyle hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Uzun süredir İsveç’te yaşayan Çandarlı’nın yayınlanmış çok sayıda kitabı bulunuyor. Kitaplarından bazıları:

  • Direnen Filistin (1976)

  • Dünden Yarına İran (1981)

  • Orta Doğu Çıkmazı (1983)

  • Tarih ile Tarih (1983)

  • Güneşin Yedi Rengi (1987)

  • Şehirlerim (1999)

  • Alnımız Açık Çıktık (2001)

  • Mezopotamya Ekspresi: Bir Tarih Yolculuğu (2012)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu