Haber

Doktorlar ve öğretmenler ürettikleri teleskoplarla vatandaşları gökyüzüyle buluşturdu.

Doktorlar ve öğretmenler ürettikleri teleskoplarla vatandaşları gökyüzüyle buluşturdu.

SAMSUN – Samsun’da doktor ve öğretmenlerden oluşan amatör astronomlar, cam, pis su boruları, pencere menteşeleri, merdiven profilleri gibi malzemeleri kullanarak aylarca süren çalışma sonucunda ürettikleri teleskoplarla Samsunluları sahilde gökyüzü ile buluşturdu. .

Samsun’da göksever bir grup, geçtiğimiz yıl kurdukları Samsun Amatör Astronomi Topluluğu ile astronomiyi yaygınlaştıracak etkinlikler düzenlemeye başladı. Fizik Öğretmeni Özgür Türk ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Metin Eser tarafından kurulan grup, aylarca süren çalışmalar sonucunda aynalı teleskop üretimini etkin bir şekilde tamamladı. Kübra Parıltı Okutan, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Ahmet Emin Okutan, Fen Bilimleri Öğretmenleri Cansu Türk ve Uğur Akdin, Görsel Sanatlar Öğretmeni Ahmet Çolak ve Fizik Öğretmeni Okan Öztürk camın ince aşındırma, cilalama ve cila işlemlerini yaptıktan sonra optik ve mekanik kesimlerini yaptılar. bir yıl boyunca teleskop imalat atölyesinde ve evlerinin mutfaklarında zımpara tozu ile kaplama işlemleri yapmaktadır. teleskopu topladı ve tamamladı. Hemşire Melek Eser de bu süreçte eğitmen yardımcısı olarak görev yaptı. 4 aynalı teleskopları geri dönüşüm malzemeleri kullanarak yerli imkanlarla üreten küme, atık su borusu, pencere menteşesi ve merdiven profilleri gibi ulaşılması kolay malzemeler kullanılmış ve ayrıca üç boyutlu yazıcı ile üretilen kesimler yapılmıştır.

SAAT, yaptığı teleskoplarla Samsun’un çeşitli yerlerinde gökyüzü gözlem faaliyetleri düzenlemeye başladı. İlki dün akşam Atakum ilçesi Adnan Menderes Sahil Bulvarı’nda düzenlenen etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Teleskopla aya ve yıldızlara bakmanın pahalı olduğunu düşünen vatandaşlar, ücretsiz olduğunu öğrenince sıraya girerek ayı ve yıldızları yakından izlemenin keyfini yaşadı.

Samsun Amatör Astronomi Derneği’nin kurucularından İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Metin Eser, “1,5 yıl önce bu işe başladık. Kendi teleskopumuzu yapmak için yola çıktık. Bugün bitirdik. O zamanlar bir amacımız vardı. : Teleskopları bitirip Samsun’da sahile götürüp halka ücretsiz gözlemler yapacağız.Gördüklerimizi halk görsün istedik.”Bugün insanlar teleskopla bakıyor. Ayı teleskopla gösteriyoruz. Amacımıza ve hedefimize ulaştık” dedi.

Fizik Öğretmeni Özgür Türk, “Teleskobu günlük hayatta kullandığımız malzemelerle ürettik. Teleskobu üretirken önce bilgisayarda tasarladık. Önce teleskobun aynasını yaptık. Aynayı yaparken yonttuk. camı ince ve kaba aşındırma olarak ideal derinliğe ulaştık.Sonra kapladık.Kaplamadan sonra mekanik kısma geçtik.Öncelikle tüp ihtiyacımız vardı. Pis su borusunu tüp olarak kullanarak istediğimiz özelliği elde ettik. Alüminyum profilleri ve bilgisayardan çizip 3D yazıcıdan elde ettiğimiz malzemeleri evimize getirdiğimizde güzel bir teleskop ürettik. Ürettiğimiz bu teleskoplarla insanları ücretsiz olarak gökyüzü ile buluşturuyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu