Haber

Edirne’de yabancı seçmenin oy kullanma süreci yoğun katılımla devam ediyor

İkinci cinsiyet cumhurbaşkanlığı seçimi için yabancı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşların sınır kapılarında oy kullanma süreci üçüncü gününde de devam ediyor. Dış temsilcilikler ve gümrük kapılarında kullanılan oy sayısının 1 milyonu geçtiği Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklandı. Ayrıca açıklamanın devamında gümrüklerde toplam 19 bin 447 kişinin sandık başına gittiği belirtildi.

Yabancı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar için 20 Mayıs’ta başlayan oy verme süreci, rastgele bir adayın yüzde 50’den fazla oy alamaması nedeniyle ikinci tura kalan cumhurbaşkanlığı seçimlerine kısa süre kala yoğun katılımla devam ediyor. 14 Mayıs’ta yapılan seçimlerde oyların yüzde 30’u. Seçmenler, sınır kapılarında oluşturulan noktalara gelerek sandık başına gidiyor.

Trakya’da Kapıkule, Hamzabeyli, Pazarkule, İpsala ve Dereköy sınır kapılarında yabancı seçmen kütüğünde kayıtlı vatandaşların oy kullanması için sandıklar kuruldu. Edirne’de sabahın erken saatlerinden itibaren Kapıkule Sınır Kapısı’na gelen seçmenler, giriş-çıkış ve tren garı olmak üzere 3 noktada oy kullanabilecek. İlk günden itibaren yaşanan yoğunluk gün geçtikçe artarak devam ediyor. Kapıkule’ye araçlarıyla gelen yabancı seçmenler oluşturulan platformda sıralarını bekliyor.

“Sınır kapısında sandık kurulması çok güzel oldu”

Almanya’dan gelen Harun Kaya, “Yıllık iznimizi aldık, memleketimize geldik. Akrabalarımızı ziyarete gideceğiz. İlk oyunumuzu Almanya’da verdik. Şimdi de Türkiye’de ikinci oyunu verdik. Oldu.” Sınır kapısına sandık kurulması da çok güzel.”

“Bayrağımızı görünce duygulanıyoruz”

Almanya’dan gelen Turanay Erdoğan, “Bayrağımızı görünce duygulanmamak elde değil. 40 yıldır her yıl bu duyguyu yaşıyoruz. Seçimlerin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

20 Mayıs’ta sınır kapılarında başlayan yabancı seçmen oy kullanma işlemleri, tatil günleri de dahil olmak üzere 24 saat esasına göre 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar devam edecek. – EDİRNE

elmadagajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu