Yaşam

Ege Üniversitesi’nde (AB) “Cumhuriyet’in 100. Yıl Etkinlikleri” devam ediyor

Ege Üniversitesi’nde (AB) “Cumhuriyet’in 100. Yıl Etkinlikleri” devam ediyor
AB’den “Cumhuriyet’in Kuruluşunun 100. Yılında Türkiye’nin Kazanımları” sempozyumu
İZMİR (Ege Ajans)- Türkiye genelinde devam eden “Cumhuriyet’in 100. Yıl Etkinlikleri” kapsamında Ege Üniversitesi Rektörlüğü ve Ege Üniversitesi Rektörlüğü işbirliğiyle “Cumhuriyet’in 100. Yılında Türkiye’nin Kazanımları” konulu proje gerçekleştirildi. AB Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi. Sempozyum 26-27 Ekim 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.
Dokuz oturumdan oluşacak sempozyum, 26 Ekim günü saat 10.00’da Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın açılış konuşmasıyla başlayacak. Sempozyumda; Sosyal Bilimler, Doğa Bilimleri, Eğitim Bilimleri, İlahiyat, Hemşirelik, Sağlık Bilimleri, Tıp ve Tarım gibi birçok alanda uzman akademisyenler tarafından toplam 31 bildiri sunulacak. Etkinlik kapsamında Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzyıl boyunca kazandığı başarıların disiplinler arası bir şekilde tartışılması, kaydedilen ilerleme ve atılımların bilimsel bildiriler aracılığıyla katılımcılara aktarılması amaçlanıyor.
Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzyıl içindeki başarıları aktarılacak
Sempozyum hakkında bilgi veren Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölüm Başkanı Prof. sistem belirlendi. Bu rejim değişikliği devletin adına da yansımış ve 1923 yılından itibaren devletin resmi adı Türkiye Cumhuriyeti olmuştur. 1923 yılında kabul edilen bu yeni idari sistem, 2023 yılı itibarıyla birinci yüzyılını geride bırakmak üzeredir. Aradan geçen yüz yılda siyasi, ekonomik ve sosyal-kültürel alanlarda pek çok gelişme ve atılımlar yaşanmıştır. Cumhuriyetin kazanımları olarak değerlendirdiğimiz bu gelişmeler büyük ölçüde yeni rejimin sağladığı fırsatlardan kaynaklanmıştır. Üniversitemiz, bugünlerde ‘Cumhuriyetin 100. Yılı Etkinlikleri’ kapsamında yüzden fazla etkinlik düzenlemiş ve yürütmeye devam etmektedir. Cumhuriyetin kuruluşuna verilen önem ve anlam dikkate alınarak gerçekleştirilecek bu etkinliklerden biri de ‘Cumhuriyet’in Kuruluşunun 100. Yılında Türkiye’nin Başarıları’ başlıklı sempozyumdur. Bu sempozyum ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan günümüze kadar geçen yüzyıllık süreçteki gelişmeler yeni akademik çalışmalarla incelenecek, devleti oluşturan kurum ve kuruluşların hafızaları tazelenecektir. “Türkiye Cumhuriyeti’nin son yüz yılda elde ettiği başarılar katılımcılara aktarılacak” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu