Haber

Fransız Bakan, greve giden toplu taşıma işçilerini “empati yoksunu” olmakla suçladı

Fransa’da kamu harcamalarından sorumlu Bakan Gabriel Attal, ücret artışı ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle greve giden toplu taşıma çalışanlarına, ulaşımı aksattıkları gerekçesiyle “empati yoksunu” nitelemesi yaptı.

Fransız kanalı BFMTV ile RMC ortak yayınında konuşan Attal, devletin yükselen enflasyon karşısında şirketleri, çalışanlarının maaşlarını yükseltmeye teşvik ettiğini savundu.

Attal, Paris’in de içinde yer aldığı Ile-de-France bölgesinde ulaşımı düzenleyen RATP çalışanlarının grevinin toplu taşımayı ve birçok dalı sekteye uğrattığına işaret etti.

“Sıfır metro ve sıfır tren cümlelerini duydum. Bugün işe gidemeyen tüm Fransızlar, hareket edemeyenler, çocuklarını okula bırakmada zorluk çekenler için (bu durum) sıfır empati diyerek devam edeceğim.” yorumunu yapan Attal, takdir etmese de grevin anayasal hak olduğunu söyledi.

Attal, hükümet olarak enflasyon nedeniyle tüm halkı etkileyen güç durumun farkında olduklarını savunarak RATP dahil kamu şirketlerinin yüzde 5’ten biraz fazla maaş artışı yaptığını söyledi.

Öte yandan RATP sitesinde yer alan açıklamada, grevler nedeniyle şehir içi metro ve banliyö trenlerinde ciddi aksamalar yaşandığı, 30’dan fazla tren ve metro istasyonunun kapalı olduğu kaydedildi.

Sağlık, eğitim dahil kamusal hizmetler sekteye uğrarken grevler Lyon, Marsilya ve Birçok dahil birçok kente yayıldı.

Fransız basını bugün gidilen grev nedeniyle toplu taşımada “kara gün” nitelemesi yapmıştı.

Sendikalardan maaş artışı talebi

RATP’nin 5 sürücü sendikası, “sıfır metro, sıfır banliyö treni” sloganıyla 10 Kasım’da büyük çaplı greve gideceğini duyurmuştu.

Sendikalar, çalışma şartlarının kötüleştiğini söz ederek yeni işçi alımı ve enflasyona karşı maaş artışı talep ediyor.

Ayrıca ülkenin en büyük emekçi sendikası CGT de maaşların enflasyona endekslenmesi talebiyle grev davetinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu