Sağlık

İran’da Nobel ödüllü mahkum Narges Muhammedi’nin başörtüsü takmayı reddettiği için hastaneye nakledilmesine izin verilmedi.

İranNobel ödüllü mahkum Narges Mohammadi’nin ailesi, Muhammed’in başörtüsü takmayı reddettiği için hastaneye sevkine izin verilmediğini açıkladı.

Evin Cezaevi’nde tutulan 51 yaşındaki Muhammedi’nin kalp rahatsızlığı nedeniyle hastanede tedavi görmesi gerektiği bildirildi.

Yazılı bir açıklama yapan Mohammadi’nin ailesi, “Cezaevi yönetimi, tutukluların hastaneye sevk edilebilmesi için başörtüsü takmalarının zorunlu olduğunu söyledi.”

Ailesi Muhammedi’nin hayatının risk altında olduğunu belirtirken Tahran’daki yetkililerden resmi bir açıklama gelmedi.

Instagram hesabından açıklama yapan ailesi, cezaevi yönetiminin başörtülü revire gitmesine dahi izin vermemesi üzerine sağlık ekibinin hastaneye giderek ekokardiyogram yaptığını ve bunun sonucunda durumun tespit edildiğini belirtti. damarlarından ikisinin önemli ölçüde tıkalı olduğu.

Mohammadi’nin acilen anjiyoya ihtiyacı olduğunu belirten ailesi, “Kendisini başörtüsü takmaya zorlama çabalarına karşı çıkıyor. Cezaevindeki bir grup kadın, onun hastaneye götürülmesi için iki gündür aralıksız protesto yapıyor.”

İnsan hakları örgütü Front Line Defenders’a göre Muhammedi, birden fazla suçtan 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Eylül 2022’de 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin başörtüsü takmadığı için gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesinin ardından başlayan protestolarda Muhammedi, bir daha hiçbir şekilde başörtüsü takmayacağını açıklamıştı.

İran’da 1979 yılında gerçekleşen İslam Devrimi’nden kısa bir süre sonra ülke genelinde kadınların başlarını örtmeleri zorunlu hale geldi.

termalhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu