Haber

Kanada Başbakanı Trudeau İsrail’i sivil ölümlerine çözüm bulmaya çağırdı

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İsrail hükümetine sivil ölümlerine ilişkin “maksimum itidal” göstermesi çağrısında bulunarak, “Kadın, çocuk ve bebeklerin öldürülmesi durdurulmalı” dedi. söz konusu.

Trudeau, Britanya Kolumbiyası’nda düzenlediği basın toplantısında İsrail’in Gazze’ye yönelik baskınlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İsrail hükümetine Gazze’deki sivilleri korumak için “maksimum itidal” uygulaması çağrısında bulunan Trudeau, “Bütün dünya televizyondan ve sosyal medyadan izliyor. Doktorların, aile üyelerinin, hayatta kalanların, çocukların hikayelerini dinliyoruz. Ailelerini kaybedenler. Bütün dünya buna tanık oluyor. Kadınlar, çocuklar ve bebeklerin öldürülmesi durdurulmalı.” dedi.

Trudeau, adaletin tüm Filistinli sivillere acı çektirerek sağlanamayacağını belirterek, “Savaşın bile kuralları vardır. İster Filistinli ister İsrailli olsun tüm masum hayatlar eşittir.” sözlerini kullandı.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “İsrail’in Mescid-i Aksa başta olmak üzere Filistinlilere ve onların kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine yanıt vermek” gerekçesiyle 7 Ekim sabahı kapsamlı bir saldırı başlatırken. İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne ağır hava saldırıları düzenledi. bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’de düzenlenen saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1.200 İsraillinin öldüğü, 5.132 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda 48 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki saldırılarında 4 bin 650’si çocuk, 3 bin 145’i kadın olmak üzere 11 bin 320 kişi hayatını kaybetti.

İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria ve Kudüs’te 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda 197 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, onbinlerce yaralı ve sivilin barındığı Gazze’deki onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını tahliyeye zorlamak için vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında sınırda 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 74 Hizbullah üyesi ve 6 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu