Haber

Kuzey Kore’de korkunç olay! Güney Kore dizisi izleyen lise öğrencileri idam edildi

Güney Kore merkezli Chosun Ilbo gazetesinin haberine göre, Kuzey Kore ile Çin’in ortasında kalan uçlara yakın bir şehir olan Hyesan’da üç erkek lise öğrencisi Güney Kore ve Amerikan televizyon programlarını izlerken yakalandı. Tutuklanan gence idam cezası verildi. İnfazın infazı dünya basınında büyük tepkiyle karşılandı.

GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞIRKEN YAKALANDI

İdam edilen öğrencilerin Kore ve Amerikan televizyon programlarının birkaç bölümünü izlediği bildirildi. Görüntüleri arkadaşlarıyla paylaşmak isterken yetkililer tarafından yakalanan öğrenciler, 2020 yılında çıkan yasa gereği idam edildi.

YASA 2020’DE GİRDİ

Aralık 2020’de Kuzey Kore, Güney Kore görsel-işitsellerini ithal eden veya dağıtan herkesi idam eden yeni bir yasayı uygulamaya koydu. Dizi izleyenlerin yaş aralığının küçük olması nedeniyle kanun reşit olmayanlar için de yürürlüğe girdi.

BU İLK DEĞİL

Kuzey Kore, vatandaşlarını Güney Kore dizilerini izledikleri için ilk kez idam etmiyor. Geçen yıl, Kim Jong-un’un “kanser” olarak tanımladığı K-pop müzik görüntülerini izleyen yedi kişinin idam edildiği haberi çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu