Yaşam

Mars’ta Bulunan Jezero Krateri’nin Bir Zamanlar Göl Olduğu Kesinleşti!

2021 yılından beri Kızıl Gezegen üzerinde dolaşıp Mars yüzeyini inceleyen Perseverance sondası, bugünlerde incelediği kraterin çok eski vakitlerde su ile dolu bir göl olduğunu doğruladı. Biz de bu yazımızda bu bahisten bahsediyoruz.

Kaynak: https://www.iflscience.com/mars-jezer…

Mars’ta gezen Perseverance aracından elde edilen veriler, NASA gezicisinin Şubat 2021’de indiği Jezero Krateri hakkında çok sayıda bilgi sağladı.

Kraterin eski bir göl olduğuna inanılıyordu ve en son araştırmalar açık bir formda bunu doğruladı. Üstelik tahlil, organik moleküllerin bu sularda bol ölçüde bulunduğunu gösteriyor. Bu, Mars’ta eski yaşam arayışında ilgi çekici bir keşif.

Organik moleküller Kızıl Gezegen’de ömrün var olduğunun kesin ispatı değil, fakat bunları bulmak Mars’ta yaşamın mümkün olma şansını daha da artırıyor.

Perseverance’ın aygıtları ile çalışan gruplar, Jezero Krateri’nin tabanında magmatik kayalar buldular. Bunlar ya volkanizma ya da asteroit çarpmalarıyla ilgili olarak magmadan oluşmuş kayalar. Ve bu kayalar, birçok durumda su tarafından değiştirilmenin tüm ayırt edici özelliklerine sahip.

Milyarlarca yıl önce Mars üzerinde sıvı su bulunduğu kesin bir şekilde doğrulanmış oldu.

Londra’daki Tabiat Tarihi Müzesi’nden ortak yazar Dr Joseph Razzell Hollis, ‘Görünüşe nazaran Jezero Krateri, sahiden de yörünge görüntülemeye dayanarak varsayım ettiğimiz şey. Yaklaşık üç buçuk milyar yıl evvel burası bir göldü. Ve bu bizim için hakikaten heyecan verici, zira 3 milyar yıl evvel Mars’taki sıvı su, Dünya’da hayatın evrimleştiği vakte denk gelmekte. Bu, ‘Mars’taki su tıpkı vakitte ömrün yapı taşlarını da içeriyor muydu?’ sorusunu akla getiriyor.’ diyor.

Hollis ve yardımcı muharrir Dr Eva Scheller, Jezero Krateri’ndeki kayaları araştırmak için SHERLOC cihazından gelen verileri kullandı.

Cihaz, incelenen olivin bakımından zengin kayalardaki belirli organik bileşiklerin floresansını tespit edebildi. “Bunlar potansiyel olarak yaşamın yapı taşları olabilir, ancak bu örnekleri daha ayrıntılı bir şekilde analiz edene kadar kesin olarak bilemeyeceğiz. İşte bu yüzden Perseverance’ın topladığı örnekler depolanıyor. Bu yüzden bulduğu kayalardan aldığı örnekler özel örnek tüplerinde saklanıyor,” diye açıkladı Dr Hollis.

Tüpler daha sonra toplanacak ve detaylı olarak çalışılabilmesi için “Mars Sample Return” misyonu tarafından Dünya’ya geri götürülecek.

Dünya üzerindeki çalışma, moleküllerin kökeninin ve yaşamın kanıtı olup olamayacaklarının daha net anlaşılmasını sağlayacak. Jezero Krateri’nin tabanında ve bilhassa magmatik kayaların içinde organik moleküllerin keşfi, öbür bir nedenden ötürü da heyecan verici. Curiosity sondası da Gale Krateri’ndeki tortul kayaçlarda benzer bileşikler buldu. Mars’ta birbirinden çok farklı iki ortamda organik malzemelerin bulunması, bu organik moleküllerin yaygın olduğu fikrini  kuvvetle arttırıyor.

Mars’ın farklı yerlerinde bu organiklere rastlamak oldukça önemli.

Dr Hollis “Yaşamın evrimleşmesi için mümkün olan en iyi şansı arıyorsanız, mevcut olan bu bileşenlere ihtiyacınız vardır. Onları tek bir yerde bulabilseydik, bu, yaşamın evrimleşmesi için tek bir şansın olduğunu gösterirdi. Onları Mars’ta her yerde bulmak, tüm gezegenin potansiyel olarak hayat için gerekli gereçleri barındırmış olabileceğini gösteriyor” halinde kelamlarını bitiriyor.

Perseverance son birkaç aydır, bir vakitler Jezero Krateri’ne su ve tortu getirdiğine inanılan bir ırmak deltası üzerinde çalışıyor.

Araştırmacılar, bu bölgenin de organik gereç keşfetmek için değerli bir alan olduğuna inanıyor. Kraterin bu bileşikler açısından ne kadar varlıklı olduğu göz önüne alındığında, mevcut çalışma daha da kıymetli bir hal olabilir.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bakırköy evden eve nakliyat
Başa dön tuşu