Haber

Wagner’in kurucusu Prigojin’den AP’ye kanlı balyozlu tehdit

Avrupa Parlamentosu’nun Rusya’yı terör faaliyetleri işleyen ve teröre dayanak veren ülke ilan etmesinin akabinde Kremlin’e yakınlığı ile bilinen Rus oligark Yevgeny Prigojin, AP’ye gönderilmek üzere Rus toplumsal medya kümesi temsilcisine kanlı balyoz verdi.

Rusya’nın Ukrayna’ya hücumları devam ederken, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Rusya’yı terör faaliyetleri işleyen ve teröre dayanak veren ülke ilan etmesiyle bölgedeki tansiyon artıyor. Kremlin’e yakınlığı ile bilinen Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucularından, Rus oligark ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in aşçısı olarak bilinen Yevgeny Prigojin, AP’ye gönderilmek üzere toplumsal medyada haber paylaşımı yapan Kiber Front Z kümesinin temsilcisine keman kutusu içerisinde sapında kan izleri bulunan bir balyoz gönderdi. Prigojin’in sahibi olduğu Concorde şirketinden konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Avrupa Parlamentosu’nun hangi kanunlarla yürütüldüğünü bilmiyorum. Lakin, bu karar yürürlüğe girmeden evvel (Rusya’nın terör devleti ilanı) Avrupa Parlamentosu’na bir belge sunmam istendi” ifadeleri kullanıldı.

Rusya-Ukrayna savaşında, Wagner’in paralı askerlerinden Yevgeny Nuzhin Rusya saflarından Ukrayna tarafına geçmişti. Kiev’de kaçırılarak Rusya’ya götürüldüğü tez edilen Nuzhin’in burada balyozla infaz edildiğine dair görüntüler sosyal medyada yayınlanmıştı.

AP tarafından teröre destek veren ülke ilan edilmişti

Fransa’nın Strazburg kentinde düzenlenen AP Genel Kurulu’nda Rusya’nın terörü destekleyen ülke olarak tanımlanmasına ait teklif oylamaya sunulmuştu. Yapılan oylamada 494 evet oyuna karşı 58 hayır oyu çıkarken, AP üyelerinden 44’ü ise çekimser kalmayı tercih etmişti. Önerinin Rus ordusu tarafından Ukrayna

topraklarında işlenen 40 binden fazla savaş suçunu içerdiği belirtilen belgelere dayalı olarak hazırlandığı bildirilmiş, kabul edilen öneri üzerine alınan kararla Avrupa Parlamentosu, Rusya’yı terör faaliyetleri işleyen ve teröre dayanak veren ülke ilan etmişti. – MOSKOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu