Ekonomi

Türkiye’nin 50 milyar dolarlık anlaşması Yunan dilinde

Türkiye’nin Körfez ülkeleriyle imzaladığı ve dünyanın “zafer” olarak nitelendirdiği 50 milyar dolarlık anlaşma Yunanistan’da geniş yankı uyandırdı.

Yunan basınında yayınlanan analiz yazısında 50 milyar dolarlık sözleşmenin önemi vurgulandı.

50 milyar doların hayal bile edilemeyecek bir tedbir olduğuna değinilen yazıda, “İstesek de istemesek de Türkiye Cumhurbaşkanı başardı. Öncelikle NATO Zirvesi’nde ABD’den F-16 garantisi alan Türkiye ve Yunanistan’ın zaten taviz vermeye hazır olduğu Körfez ülkelerinden de 50 milyar dolar. Bu, dünyadaki en büyük uluslararası yatırım olabilir” dedi.

50 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA NEFESİNİZİ KESİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın göreve gelir gelmez Türkiye’nin IMF borcunu silmesine atıfta bulunulurken, 50 milyar dolarlık sözleşme için “IMF Türkiye’yi yeniden müşteri yapmayı unutuyor demektir” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’ye ekonomi üzerinden baskı yapmanın zorlaştığına işaret edilirken, 50 milyar doların “Türkiye’nin dış ve dış politika yürütme kabiliyetine yönelik her türlü riski ortadan kaldırmaya kesinlikle yeterli” olduğu belirtildi.

Haberde şu ifadelere yer verildi:

Erdoğan Miçotakileri bir dahaki sefere Yunanistan tavizlerini tartışmak için toplanacak, geçen sefer Vilnius’ta gördüğü Erdoğan olmayacak. Türk cumhurbaşkanı şah mat atağı yaptı. Çok parası var. Bu da onun artık sessizce oturmasının imkansız olduğu anlamına geliyor.

KAYNAK: YILDIZ GAZETE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu