Ekonomi

AB’ye önümüzdeki kış için gaz uyarısı

Uluslararası Enerji Kurumu (IEA) Lideri Fatih Birol, Avrupa ülkelerinin önümüzdeki kış doğal gaz tedarikinde zorluk yaşayabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Birol ve AB Yönetim Kurulu Üyesi Kadri Simson, Avrupa Parlamentosu (AP) Sanayi, Araştırma ve Enerji Komisyonu’nda Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ilk yılında iktidardaki durumu ele aldığı oturumda konuştu.

Bazı AB başkanlarının elektrik krizi karşısında elde ettikleri başarı nedeniyle kendilerine “aşırı” güven duyduklarını söyleyen Birol, “Bu kışı atlattık ama bir kış daha geliyor. Benim uyarım önümüzdeki kış olabilir.” bundan daha zor” dedi.

Birol, Avrupa ülkelerinin bu kış döneminde Rusya’dan boru gazı yerine piyasalardan büyük miktarlarda sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithal edebildiği için şanslı olduklarını söyledi.

AB ülkelerinin bu kadar çok LNG ithal edebilmesinin nedenlerinden birinin de 2022’de Çin’in gaz talebindeki düşüş olduğunu söyleyen Birol, Çin’in geçen yıl LNG ithalatını önemli ölçüde azalttığını ve bu nedenle piyasalarda büyük miktarda LNG bulunduğunu sözlerine ekledi. .

Tüm göstergelerin son dönemde Çin ekonomisinin toparlanmaya başladığını hatırlatan Birol, bu nedenle Çin’in LNG ithalatının artacağını vurguladı.

Dünya genelinde her yıl makul miktarda LNG projesinin tamamlanarak alıcıların beğenisine sunulduğunu hatırlatan Birol, 2023 yılında dünya pazarlarına ulaşacak yeni LNG kapasitesinin 20 milyar metreküp civarında olduğunu ve bunun tarihin en düşük seviyelerinden biri olduğunu belirtti.

Avrupa’nın bu yılı sorunsuz geçirmesinin nedenlerinden birinin de kış döneminin nispeten ılıman geçmesi olduğuna işaret eden Birol, “Önümüzdeki kışın bu kadar ılıman geçeceğini kimse garanti edemez.” değerlendirmesini yaptı.

Önümüzdeki 2 yıl çok çetin geçecek

Kadri Şimson, “İşlerin kolaylaştığı yanılgısına kapılmamalıyız. Bu yıl ve gelecek yıl zor olacak. Birçok belirsizlik devam ediyor.” söz konusu.

Ukrayna’nın AB’nin ortak doğal gaz alım planına dahil edileceğini söyleyen Simson, böylelikle Ukrayna’nın 2 milyar metreküp ek gaz almasına yardımcı olacaklarını açıkladı.

Zaporijya Nükleer Santrali’nin uluslararası anlaşmalar için alışılmadık bir şekilde Rus güçleri tarafından işgal edildiğini belirten Simson, bunun nükleer kaza riskini artırdığını söyledi.

Simson, AB ülkelerine doğal gaz tüketimlerini yüzde 15 oranında azaltma tedbirini gelecek yıla kadar uzatmalarını önereceğini vurguladı.

AB ülkeleri ve enerji şirketlerinin Rusya ile yeni LNG alım anlaşmaları yapmaması gerektiğini belirten Simson, “Rus gazından bir an önce tamamen kurtulmalıyız” dedi. dedi.

Simson, “Tüm üye ülkeleri ve şirketleri Rus LNG’sini satın almayı bırakmaya ve mevcut sözleşmelerin süresi dolduktan sonra Rusya ile herhangi bir yeni gaz sözleşmesi imzalamamaya çağırıyorum” dedi. o bitirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu